Yavru Köpeklerde Basit Eğitim Komutları

Usta ve Komutan

Yavru köpeğiniz, sizi memnun etmekten hoşlanacaktır; onayınızı almak onu mutlu edecek ve onayınızı almak için size gösteri yapacaktır! Sizden yanında olmanızı bekleyecektir; dolayısıyla ona davranış eğitimi vermek son derece eğlenceli olacaktır. Ve bazı temel komutları öğrendiğinde, yavru köpeğinizle iletişim kurmanız çok daha kolay olacak ve bu da, onunla ilişkinizi oluşturmanızda size yardımcı olacaktır. Örneğin, her zaman çağırdığınızda geleceğinden, uslu yürüyeceğinden ve dışarı çıktığında iyi davranış göstereceğinden emin olabileceksiniz.
“Clicker Eğitimi” yöntemini kullanmak, bu eğitimi vermenin iyi bir yoludur. Clicker Eğitimi, yunuslar ve balinalarla iletişim kurma yöntemi olarak 1940’lı yıllarda geliştirilmiştir ve prensipleri kolayca köpeklere de uygulanabilmektedir. Evcil hayvan eğitimini kolaylaştırmak için modern, bilimsel ve iyi bir yöntemdir.
 

Nasıl işlev görür?

Clicker Eğitiminin prensibi, doğru davranışla ‘klik’ sesi arasında bağlantı kurulması, bu davranışın ödüllendirilmesi ve yavru köpeğinizin niçin ödüllendirildiğini anlamasını sağlamaktır.
Doğru davranışı belirtmek için ‘klik’ kullandığınızda, yavru köpeğiniz ödüllendirilecek olan davranışının hangisi olduğunu tam olarak anlayacaktır. Clicker Eğitimi olumlu pekiştirmeye – ya da ödüle – dayanmakta ve bu da, cezanın gerekli olmadığı anlamını taşımaktadır.
Yavru köpeğinizin eğitimine gerçek anlamda basit bir şekilde yaklaşmanız, sonuç almanın en iyi yöntemidir. Clicker Eğitimi sayesinde yavru köpeğiniz ‘klik’ sesi ile iyi davranış arasında bağlantı kuracak ve başarısı için ödüllendirilmeyi bekleyecektir. Ödül bisküvisi vererek başlayabilir ve daha sonra, her bir talimat için ilerleme gösterdikçe, ödül olarak övgü ve küçük bir sevinç gösterisi kullanmaya geçebilirsiniz.
 

Başlarken…

Yavru köpeğinizin ‘otur’ ve ‘dur’ gibi basit talimatlardan, gidip uzaktaki bir objeyi almaya ya da terliklerinizi getirmeye kadar neredeyse her şeyi yapmasını sağlayabilirsiniz. Yapmanız gereken tek şey biraz sabırlı olmaktır.
Başlarken, dikkatini dağıtacak şeylerden uzak bir yer bulmalı ve ödül olarak bir miktar kuru mamayı hazır bulundurmalısınız.
Temel kurallarla başlayın: yavru köpeğinizin adını söyleyin. Size bakar bakmaz, “klik” sesini çıkarın ve ödül olarak ona mama taneciği verin (Yavru köpeklerin kulakları son derece hassastır; bu nedenle clicker’ı onun çok yakınında tutmamaya dikkat etmelisiniz).
Adını duyduğunda ve tüm dikkatini size verdiğinde, bir ‘klik’ sesi ve bir ödül maması ile ödüllendirileceğini hemen anlayacaktır. Bunu, öğrenmesini istediğiniz tüm talimatlar için temel bir prensip olarak kullanın; iyi bir davranış gösterdiğinde her zaman ‘klik’ sesi ve ödül maması. Buna alıştığında, ‘otur’, ‘dur’ ve ‘yere yat’ gibi daha fazla talimatı öğretmeye başlayabilirsiniz.

Süreyi kısa tutun

Yavru köpeğiniz her şeyi bir oyun olarak görecektir; bu nedenle, öğrettiğiniz şeyleri değiştirerek, onun sürekli tetikte olmasını sağlamalısınız. Çok uzun süreli bir eğitim seansı yerine kısa süreli eğitimler yapmanız da çok daha kolay olacaktır. Her bir talimat için yaklaşık beş dakika ve yapabileceğiniz herhangi bir zamanda tekrar eğitime geri dönüş.
Talimatları pek çok farklı yerde uygulamalısınız: oturma odasında, bahçede, salında ya da mutfakta, ve hatta yürürken; böylece, her durumda size yanıt vermeye alışacaktır. Muayene için kıpırdamadan durmaya teşvik etmek ya da otomobil ile alıştırmak gibi, yavru köpeğinize başka konularda vereceğiniz eğitime yardımcı olması için ‘klik’ tekniğini kullanabilirsiniz
Yavru köpeğiniz çok çabuk öğrenecek ve sevgi ve şefkatin yanı sıra ödüle de hızla yanıt verecektir. Eğitim, ikiniz arasında uzun süreli bir bağ kurulmasına yardımcı olacak ve size mutlu, yumuşak başlı, iyi eğitimli bir köpek kazandıracaktır.
 

Leave a reply