Erkek ve Dişi Kedilerde Kısırlaştırma Zorunlumudur?

İyi Günler;
Bir veteriner hekime en çok sorulan soruların başında kedimi veya köpeğimi neden kısırlaştırmalıyım sorusu gelir.
Bu soruyu cevaplamaya önce dişi kedilerden başlayalım. Kedilerde kızgınlık spontan yani rastgele olan bir dönemdir. Özellikle kedi kızgınlık dönemleri sahipleri için sıkıntılı bir süreç olsa da kedi için kendi neslini devam ettirebilmek adına gelişen doğal bir süreçtir. Fakat sonuç itibari ile kedimiz evde yani kendi doğal ortamının dışında olduğundan ve her kızgınlık evresinde çiftleşme olamayacağından ötürü bu siklus sürekli devam eder. Yapılan araştırmalarda kısırlaştırılmayan evcil kedilerde hormonal bozukluklar, meme tümörü, rahim içi enfeksiyon(pymetra) ve benzeri jinekolojik hastalıklar daha fazla yaygındır. Bütün bunlar dikkate alındığında kedilerin kısırlaştırılması gerektiği düşünülebilir. Eğer ki şartlarınız müsait ise dişi kedilerin bir defa anne olması ve bu duyguyu tatması daha uygundur. Dişi kedilerde ilk doğum yaşı takriben 1,5 yaştır.
Çiftleşme agresyonları arttığında özellikler kedilerin dışarıya olan ilgisi artacağından yüksekten düşmeler,dışarı kaçma eğilimleri ve erkek kedilerde başka kedilerle kavga etme olasılığı artar.
Erkek kediler çiftleşme agresyonları arttığında pis kokulu bir idrar yapar(semen), genelde ev ortamında böyle bir idrardan sonra yapılan yer, örneğin halı ise derhal ortamdan uzaklaştırılır, hasta sahibi kısırlaştırma ve ne yapılabilir şeklinde bizden bilgi talep eder. Böyle bir durum erkek kedilerde genelde 6-9 ay arasında başlar. Bu konuda altını çizerek söyleyebileceğim en önemli şey erkek kedinizin 1 YAŞINDAN ÖNCE ASLA KISIRLAŞTIRILMAMASIDIR. Çünkü erkek kedilerde penis gelişimi 1 yaşına kadar devam eder. Erken kısırlaştırmalarda özellikle ilerleyen dönemlerde bazı kalıcı problemler karşınıza çıkabilir.Erkek kedinizde kuyrukta sarı ve yağlı bir durum söz konusu ise (yağlı kuyruk sendromu) bu aşırı çiftleşme isteğinden gelir.
Köpeklerde ise benzer sebeplerden dolayı kısırlaştırılmasını tavsiye ediyorum.
Teşekkürler…

Veteriner Hekim Sedat Beyaz
ACİL durumlarda veteriner hekiminize danışınız.
BEYAZ PATİ VETERİNER KLİNİĞİ

Leave a reply