VetExpert CardioVet

Dilate kardiyomiyopati ve mitral kapak yetmezliği nedeniyle miyokard yetmezliği olan köpeklerde kullanılabilen bir diyet takviyesidir.
Etkileri;
Kalp kasının yağ asitlerinde depolanan enerjiyi kullanmasına yardımcı olur.
Yağ yakmanın zararlı yan ürünlerini ortadan kaldırmaya yardımcı olur.
Kalp kası hücrelerine besin tedarikinin korunmasına yardımcı olur.
Dilate kardiyomiyopatiyi önler.
Özellikleri
-L-karnitin , lizin ve metiyoninden yapılan dörtlü bir amindir. Ana işlevi uzun zincirli yağ asitlerini dönüştürmek ve enerji üretmektir. Kalp kası, vücudun karnitin içeriğinin% 95’ini içerir ve kalp kasını kasılmak için gereken enerjiyi üretmedeki rolünü açıkça gösterir. Köpeklerde L-karnitin eksikliği, dilate kardiyomiyopatinin ortaya çıkmasıyla ilişkilidir, ancak eklenmesi kalp kası hücrelerini kalp kası hücrelerinde anormal yağ asitleri birikiminden koruyabilir.
-Taurin , normal kalp metabolizması için en önemli maddelerden biridir. Kalsiyum iyonlarının seviyesini ve ozmotik potansiyeli düzenleyerek miyokardiyal metabolizmada anahtar rol oynar, radikalleri nötralize eder ve kalpteki amino asit içeriğinin% 40’ından daha azını temsil etmez.Ayrıca taurin, Kalp atışlarının gücünü, mevcut kalsiyum iyonlarının düzeyine göre düzenler ve kalp kası hücrelerinin bütünlüğünü sağlar. Taurin eksikliği, köpeklerde dilate kardiyomiyopatinin doğrudan nedenlerinden biri olabilir.
-Koenzim Q10 vücutta enerji üretimi için vazgeçilmezdir ve mitokondride doğal bir antioksidan işlevi görür, yani kalp kasını kasılmak için gereken enerjinin yoğun üretimi sonucunda büyük miktarlarda radikallerin üretildiği bir yerde.
-Selenyum , bir antioksidan işlevi gören glutatyon peroksidaz enziminin ayrılmaz bir parçasıdır. Etkisi sıkı bir şekilde E vitaminine bağlıdır. Ana işlevi, dilate kardiyomiyopatinin unsurlarından biri olan oksidatif strese karşı koymaktır.
-E vitamini , bir antioksidan işlevi görür (selenyum ile bağlantılı olarak) ve kalbin kan damarlarının endotel hücrelerinin aşırı kasılmasına karşı korur ve ayrıca koroner arterlerdeki kan trombositlerinin yapışmasını ve toplanmasını sınırlar. Kalbi besleyen damarlardaki kan akışı sağlanır
Beslenme önerisi;
> 15 kg vücut ağırlığı – günde iki kez 2 tablet, <15 kg vücut ağırlığı – günde iki kez 1 tablet, veteriner doza ve tedavinin süresine karar verir.
Beslenmeden önce bir veteriner hekime danışmanız tavsiye edilir.

Leave a reply