KÖPEKLER NEDEN İDRAR TUTAMAZ?(İDRAR KAÇIRMA)

Hastalığın sebebi ne olabilir.

Bu konuda bahsedilen idrar kaçırma olayı yavru köpeklerin çiş yapma olayı değildir. Bu daha çok yetişkin ve genç köpeklerin çeşitli sebeplerden dolayı idrarlarını tutamamaları ile ilgilidir.

İdrar kaçırmaya sebep olan faktörleri sıralayacak olursak;

Prostat hastalıkları,

İdrar kaçırma dişi köpeklerde daha fazla görülmektedir. Bunun nedeni ise kısırlaştırma operasyonlarından sonra oluşan ani hormon değişimleridir.

Nadir olarak görülse de doğmasal anomaliler,
İdrar kesesinde oluşan polipler veya tümörler,
İdrar kesesini kontrol eden sinirler üzerinde oluşabilecek hasarlar,
Bazı idrar kesesi veya idrar yolları operasyonlarından sonra sinir veya sfinkter (idrar kesesinin ağzında bulunan ve istemli bir şekilde kontrol edilebilen, idrarı kese içinde tutan kas demeti) üzerindeki tahribatlar,
Östrojen veya testosteron hormonlarındaki ani değişimler (azalma veya artma),
Hasta köpekler uyurken veya uyanıkken sızıntı halinde idrar kaçırırlar,
Devamlı olarak vulva veya penis bölgesini yalama eğilimindedir.
Eğer bir hastalığa bağlı olarak şekillendiyse o hastalığın semptomları da gözlenebilir.                                              Genellikle idrar kaçırmanın altında yatan nedeni bulmak oldukça zordur. Çünkü bir çok faktör bu duruma neden olabilmektedir. Sebebin bulunamadığı durumlarda hastayı çıkabilecek problemlerden korumaya çalışılmalıdır. Bunun içinde idrarın bulaştığı vücut bölgeleri çok iyi temizlenmelidir. Aksi takdirde idrarın yüksek yakıcı etkisinden dolayı deri üzerinde yaralar açılacak ve enfeksiyonlar gelişecektir. Bu durumda da hastanın yaşam kalitesi düşecektir.

ACİL DURUMLARDA VETERİNER HEKİMİNİZE DANIŞINIZ.

BEYAZ PATİ VETERİNER KLİNİĞİ

24 SAAT AÇIK ACİL VETERİNER

Leave a reply