Köpeğinizde Bir Deri Rahatsızlığı Var mı?

Deri rahatsızlıkları”, köpeğinizin derisinde hasara ya da tahrişe neden olan ve çok sık görülen, ancak yine de sıkıntı verici olan bozuklukları tanımlayan genel bir terimdir.
Köpeğiniz normalden daha fazla mı kaşınıyor, kendini tırmalıyor, yalıyor ya da sürtünüyor? 
Deri rahatsızlıklarının en yaygın bazı belirti ve semptomlarının fark edilmesi evcil hayvan sahipleri için kolaydır.
Bir sorun olduğunu düşünmeniz durumunda o bölgeyi kontrol edin ve aşağıdakilerden birini görürseniz, uygun şekilde muayene etmesi için köpeğinizi bir veteriner hekime götürün:

  • Kırmızı alanlar, lekeler ya da kabarcıklar
  • Deride yaralar, yara kabukları ya da kalınlaşma
  • Yaprak şeklinde ya da pul pul dökülen yama tarzı lezyonlar
  • Tüy kaybı

Bir deri rahatsızlığının diğer semptomlarını belirlemek güç olabilmektedir; ancak aşağıdakilerden herhangi birini fark ederseniz, profesyonel bir değerlendirme yapılması için köpeğinizi veteriner hekime götürmeniz iyi bir fikir olacaktır.
İştahta değişiklik
Deride kötü bir koku

Deri rahatsızlıklarının nedenleri nelerdir?

Köpeklerdeki farklı alerji nedenlerinin tahmini görülme sıklığı

Deri rahatsızlıkları, köpek sahiplerinin veteriner hekimleri ziyaret etmesinin başlıca nedenlerinden biridir.
Deri rahatsızlıklarının pek çok nedeni olması mümkündür:

Besinlere karşı istenmeyen reaksiyonlar

Deri rahatsızlıkları, köpeğinizin mamasındaki belirli bazı proteinlere verilen bir reaksiyonun sonucu olarak ortaya çıkabilmektedir.

Diğer alerjiler

Köpeğiniz toza, polene, küfe ya da nefes yoluyla alındığında alerjik reaksiyona neden olabilen başka çevresel faktörlere karşı alerjik olabilir. Hatta bazı pire tasmaları temas alerjilerine neden olabilmektedir. Köpeklerde, yaşamlarının herhangi bir döneminde alerjiler ortaya çıkabilmektedir.

Parazitler

Pire, bit ve akarların tümü deride tahrişe neden olabilmektedir. Bunların ısırmaları çoğunlukla köpekleri sinirlendirmekte ve onların kendilerini ısırmalarına, tırmalamalarına, derilerine zarar vermelerine neden olmaktadır.

Hormon dengesizlikleri

Belirli bazı hormon düzeylerinin çok yüksek ya da çok düşük olduğu köpekler, deri sorunları geliştirme eğilimindedir. Hormon dengesizlikleri nadiren kaşıntıya neden olmakla birlikte, altta yatan, belirlenmesi ve tedavi edilmesi gereken sorunların daha ciddi olduğunu gösterebilmektedir.

Deri rahatsızlıkları için tedavi yöntemleri

deriKöpeklerin tümünde, atopi ya da AFR’den kaynaklanan deri rahatsızlıklarının klinik belirtilerinde yalnızca 4 haftada düzelme gözlenmiştir.

Deri rahatsızlıkları için pek çok tedavi yöntemi vardır. Veteriner hekiminiz, beslenme, ilaçlar, takviyeler ya da bu üçünün kombinasyonundan oluşan bir tedavi önerebilir. Doğru beslenme, köpeğinizin deri ve tüylerinin düzelerek iyileşmesine ve kedinizin hızla tamamen sağlıklı durumuna geri dönmesine yardımcı olabilmektedir.
Köpeğinizi, zarar gören derinin hızla düzelmesine yardımcı olan bir kedi mamasıyla beslemeniz önemlidir. Bunu yapmanın bir yolu, yüksek düzeyde Omega-6 yağ asitleri içeren bir mama ile beslemektir. Bu yağ asitleri, deri hücresindeki lipidlerin hidrasyonunu ve cildin elastikiyetini korumaktadır ve deri rahatsızlıklarının yol açtığı semptomların azalmasına yardımcı oldukları kanıtlanmıştır.
Hill’s™ Prescription Diet™ d/d™, yüksek düzeyde Omega-6 yağ asidi içermektedir ve bu yağ asitlerinin derinin yeniden yapılanmasına yardımcı olduğu klinik olarak kanıtlanmıştır.

Gıda alerjisi ya da intoleransı nedir?

mama
Gıda alerjileri, bağışıklık sisteminin besindeki belirli bazı maddelere karşı aşırı duyarlı olmasının bir sonucudur. Gıda alerjileri, gıda intoleranslarından daha ciddidir.
Köpeğinizde gıda intoleransı varsa, bu sorun bağışıklık sistemiyle ilgili değildir ve bozuk bir mamanın yenmesinden kaynaklanabilmekte ya da altta yatan bir rahatsızlığa bağlı olabilmektedir veya köpeğinizin besinleri sindirmek için gereken enzimlerden yoksun olması mümkündür.
Köpeğiniz alerjik reaksiyon gösterdiği bir şey yediğinde, vücut histaminler salgılamakta ve histaminler deride kaşıntıya, genel deri kızarıklığına ya da kusma ve ishal gibi sindirim sorunlarına neden olabilmektedir.
Köpeğinizde gıda alerjisini belirlemenin tek yolu, bir eliminasyon maması kullanmaktır. Eliminasyon maması, bir alerjik reaksiyona yol açma olasılığı en düşük olan maddeleri içermekte ve dolayısıyla, köpeğinizin düzenli olarak tükettiği mamanın içeriğindeki maddelerin alerjine neden olup olmadığını saptamanıza yardımcı olmaktadır. Veteriner hekiminiz, belirli bir süre boyunca köpeğinize alerjen içermeyen bir mama vermenizi önerecektir. Başka mamalar vermeniz kötü sonuçlara yol açabileceğinden, veteriner hekiminizin talimatlarına tam olarak uymanız önemlidir.

Köpeklerde gıda alerjisi nasıl tedavi edilir

reseptörHidrolize olan peptidler, reseptörlere bağlanmak için çok küçüktür; dolayısıyla, histamin salgılanmasını tetikleyerek alerjik belirtilere neden olmazlar.

Gıda alerjilerini tetikleyen, hemen hemen her zaman besinlerdeki proteinlerdir. Köpeğiniz alerjik olduğu bir protein yediğinde, protein vücuttaki duyarlı hale gelmiş ve histamin salgılayan iki reseptör molekülüne bağlanır.
Bir eliminasyon maması kullanıldığında, gıda alerjileri iki ana yöntemle tedavi edilmektedir.
Hidrolizasyon, protein moleküllerini reaksiyona neden olmayacakları, ancak besin değerlerinin bozulmadan kalacağı bir boyuta kadar küçültmektedir. Hidrolizasyon düzeyi, dalton adı verilen birimle ölçümektedir ve düşük sayılar daha iyi bir düzeyi göstermektedir. Normal köpek mamasındaki protein moleküllerinin büyüklüğü yaklaşık 12.000 daltondur. 4500 daltona kadar küçültülen proteinlerin dahi allerjik reaksiyonlara yol açabildiği bilinmektedir. Yüksek derecede hidrolize edilmiş bir beslenme sağlayan Hill’s™ Prescription Diet™ z/d™ ULTRA’nın içeriğindeki proteinlerin büyük bir bölümü 3.000 daltondan küçüktür.
Yeni bir protein, muhtemelen köpeğinizin daha önce hiç yemediği bir proteindir. Bu nedenle vücudundaki reseptör molekülleri bu proteine karşı duyarlı hale gelmemiştir; dolayısıyla bir alerjik reaksiyona neden olması mümkün değildir. Örneğin Hill’s Prescription Diet d/d™ bileşiminde, somon, ördek, kuzu ve geyik eti gibi yeni proteinler kullanılmaktadır.

Neden Hill’s™ Prescription Diet™ köpek mamasi?

Köpeginizin yedigi mama, rahatsizlik veren alerjik reaksiyonlarin tedavisinde ve bunlarin tekrar ortaya çikmasinin önlenmesinde önemli bir rol oynamaktadir.
Hill’s™ Prescription Diet™, besinlere karsi gelisen istenmeyen reaksiyonun neden oldugu deri rahatsizliklarinin tedavisine ve bunlarin yeniden ortaya çikisinin önlenmesine yardimci olan, etkinligi klinik olarak kanitlanmis iki tip mama sunmaktadir.

  • Prescription Diet™ z/d™ Feline Low AllergenAlerjik reaksiyonlar, vücut belirli bazi protein moleküllerine karsi reaksiyon verdiginde ortaya çikmaktadir. Yüksek derecede hidrolize edilmis olan mamadaki protein molekülleri, köpeginizin bagisiklik sisteminin reaksiyon vermeyecegi kadar küçüktür ve dolayisiyla alerjik reaksiyonlarin önlenmesine yardimci olmaktadir.
     
  • Yeni proteinle beslenme: d/d™ ürün yelpazesiBu beslenme tipi, köpeginizin alerjik reaksiyon vermesi mümkün olmayan yeni tek bir protein kullanilarak formüle edilmis oldugundan, reaksiyonlarin önlenmesine yardimci olmaktadir. Ayrica, diger rahatsizliklardan sonra köpeginizin derisinin düzelmesine yardimci olmak üzere yüksek düzeylerde Omega-6 yag asitleri de içermektedir.
     
Leave a reply