KÖPEĞİM UYUZ MU?

Uyuz bir deri hastalığıdır ve ülkemizde de çok yaygın olarak görülmektedir. Yaygın görülmesinin en büyük sebebi sokak köpekleri diye adlandırılan sahipsiz hayvanların ve pire-kene gibi dış parazitlerin sayısının oldukça fazla olmasıdır. Uyuz hastalığının birçok formu vardır ve oldukça inatçı bir hastalıktır.
Bazı türler sadece kulak kepçesi ve çevresinde, bazıları ise göz ve çevresinde lokal lezyonlar oluşturabilirler. Genelde derinin tüysüz bölgelerinde ve dirseklerden başlayan lezyonlar tedavisi yapılmazsa vücuda yayılırlar ve generalize olurlar.
Uyuz hastalığını yaratan etken derinin epidermis katında veya kıl foliküllerinde yerleşen ve tünel kazarak hareket eden mikroskobik boyuttaki uyuz böcekleridir. Lezyonlu deriden kazıntı yapılarak alınan materyalle hazırlanan preparatlar, mikroskop altında incelendiğinde uyuz etkenleri rahatlıkla görülebilmektedir.
– Demodex
– Sarcoptes
– Otodectes
– Notoedres’tir.
Uyuz böcekleri; deri döküntüleri, doku artıkları, kan ve doku sıvısı ile beslenirler. Deride derin ve genelde kaşıntılı lezyonlara sebebiyet verirler. Sadece Demodex türü uyuzda kaşıntı azdır veya hiç olmamaktadır.
Semptomlar:
– Oldukça şiddetli kaşıntı(bazı türler hariç)
– Kızarıklık
– Deride veziküller
– Vücutta yaygın yaralar
– Tüy dökülmesi
– Deride kalınlaşma
– Tüylerin dökülmesi(lokal veya genel)
– Deride ağır bir koku
– Deride kepeklenme ve kabuklanma
– Derinin renginde koyulaşma ve pigmentasyon artışı
Korunma:
– Köpeklerin hijyenik ortamlarda bakımı
– Pire ve kenelere karşı önlemleri almak
– Tüy ve deri sağlığının düzenli kontrolü
– Düzenli fırçalamak
– Sık yıkamamak
– Başka köpeğe ait malzemelerin dezenfekte etmeden kullanmamak
– Beslenmesine dikkat etmek
– Yürüyüş ve gezinti alanlarına dikkat etmek
– Oyun arkadaşlarına dikkat etmek
– Hekiminizin önereceği aralıklarla dış parazitlere etkili banyo solüsyonları ile yıkamak
– Düzenli Veteriner Hekim kontrolü
En önemlisi; Vücutta oluşacak bir deri lezyonunda vakit geçirmeden veteriner hekiminize danışmak ve ihmal etmemek gerekir. Çünkü tüm hastalıklar erken teşhisle çok daha kolay ve çabuk tedavi edilebilmektedir.
Tedavi:
Tedavisi mümkün olan bir hastalıktır. Tedavide yıkama solüsyonları, uyuza etkili enjeksiyonlar, spot on uygulamalar ve oral tedavi yapılabilmektedir. Hekiminiz uyuzun formuna göre tedaviyi seçecek ve uygulamaya başlayacaktır. Genelde iyileşme süreci 4 hafta ile 6 hafta arasıdır. Demodex türü uyuz etkeni foliküllere yerleştiği için tedavisi daha uzun ve zordur. Bu da tedavi sürecinin daha uzun olmasını sağlar. Bazen de uyuz hastalığı; diğer deri hastalıkları ile beraber seyredebilir. Bu durum daha komplike ve daha uzun süreli bir tedaviyi gerektirecektir.
ACİL DURUMLARDA VETERİNER HEKİMİNİZE DANIŞINIZ.
BEYAZ PATİ VETERİNER KLİNİĞİ
24 SAAT AÇIK ACİL VETERİNER.

Leave a reply