KEDİ,KÖPEK AŞILAMA CEDVELİ

HAFTA 6-8 9. 12. 15. 18. 21. 24.
KÖPEK
İÇ VE DIŞ PARAZİT İLAÇLAMA KARMA I KARMA II KUDUZ BRONCHINE II MYCANFIN I MYCANFIN II
CORONA I CORONA II BRONCHINE I LYME I LYME II
KEDİ
İÇ-DIŞ PARAZİT İLAÇLAMA KEDİ KARMA I KEDİ KARMA II MYCANFIN I MYCANFIN II
KUDUZ

Aşı programı dostumuzun dünyaya gelme koşulları, bakımı, beslenme ve sağlığı göz önüne alınarak her hastamız için yeniden düzenlenmektedir. Rutinde uygulanan aşı programımız tablodaki gibidir. Köpeklerdeki lyme ve kedilerdeki leukomi aşıları kliniğimiz tarafından rutinde yapılmamaktadır. Yine de hayvanın yaşam koşulları göz önüne alınarak bunlarda uygulamaya alınabilir.
Yavru kedi veya köpeğe ilk uygulanması gereken iç ve dış parazit ilaçlamasıdır. Bu uygulama 6-8 haftalık dönemde yapıldığı gibi daha erken dönemde de uygulanabilir. Özelikle iç parazit uygulanması daha erken dönemde yapılması yararlı olur. Hayvanlarda uygulanan aşıların yeterli düzeyde bağışıklık sağlaması açısından kliniğimizce aşılar arası 21 gün olarak belirlenmektedir. Aşı tablosunda olduğu gibi uygulanır.
Aşı takvimindeki aşılamanın devamında köpeklerde yılda 1 kez olmak kaydıyla 5 aşı bulunmaktadır.(karma, kuduz, bronchine, corona, mantar) bununla birlikte kesinlikle ihmal edilmemesi gereken her 2 ayda 1 kez uygulanan iç-dış parazit ilaçlamasıdır. Kedilerde de iç-dış parazit uygulaması aynı şekilde yapılmaktadır. Kedilerde de rutinde uygulanan 3 aşı bulunmaktadır. (karma, kuduz, mantar) bunlarda 1 yaşı geçen kedilerde yılda 1 kez uygulanmaktadır.

Leave a reply